Živimo u vremenu kada pristup podatcima i informacijama nikad nije bio jednostavniji i brži. Ipak, informacijama treba pristupati s oprezom i ne uzimati ih zdravo za gotovo. Lak pristup informacijama za sobom vuče i njihovo jednostavno kreiranje koje je dostupno gotovo svima. Olakšana je i manipulacija što dovodi do stvaranja dezinformacija, osjećaja straha, ljutnje i nepovjerenja među ljudima. Kao bi se potaknula svijest o važnosti pristupa valjanim i istinitim informacijama 28. rujna se od 2019. godine obilježava kao Međunarodni dan prava na pristup informacijama (UN, 2023.)
Cenzura i clickbaits
Iako se UN zalaže kako bi se pristup informacijama trebao štiti kao temeljno ljudsko pravo, u svijetu još uvijek veliki broj ljudi nema slobodan svakodnevni pristup informacijama. Riječ je o cenzuri, skrivanju informacija ili puštanja u medije samo onoga što ide na ruku aktualnom političkom režimu. Također, pristup internetu je ograničen ili nepostojeći zbog tehnološke nerazvijenosti i siromaštva. Manipulacija informacijama može biti izrazito opasna po mentalno zdravlje ljudi. To uzrokuju i takozvani clickbaits, odnosno mamci. Riječ je o naslovima koji su pisani na način da privuku pojedinca da otvori članak te ga se na taj način izloži različitim informacijama koje ne moraju nužno biti točne ili su senzacionalističke (UN, 2023.) Takvi portali nerijetko vrve reklamama o brzom ozdravljenu, lakoj zaradi i slično, a klikom na bilo koje mjesto na stranici nerijetko se otvaraju druge nepouzdane stranice koje mogu biti zaražene računalnim virusima.
Kako razlikovati informaciju od dezinformacije?
Kod čitanja portala, ali i objava na društvenim mrežama važno je uzeti u obzir tko je autor i tko je objavio ono što se čita. Je li riječ o validnom izvoru može se provjeriti i preko same domene poveznice. Kada je riječ o objavama na društvenim mrežama potrebno je provjeriti tko je osoba koja je objavila, izgleda li profil sumnjivo, je li možda lažan i slično. Konačno, važno je potražiti informacije na različitim mjestima (Index.hr, 2023.).
Članak pripremila Slađana Dragosavac, volonterka Centra za mlade Zagreb.