Centar za mlade ugostio je Tenu Sakar Vukić i Maru Šimunović kako bi pričale o društvenim mrežama, mentalnom zdravlju i mladima. Tena je glumica i influencerica koja na svojim društvenim mrežama potiče razgovor o mentalnom zdravlju i promiče skidanje stigme s istog. Mara je psihologinja koja svojim sadržajem educira publiku o mentalnom zdravlju.
Društvene mreže kao posao
Tena i Mara koriste društvene mreže kao dio svog posla. Kažu kako je digitalno kreiranje posao kao i svaki drugi, u koji treba uložiti puno vremena i truda. Za one koji žele koristiti društvene mreže kao dio svog posla ili brenda, djevojke imaju nekoliko vrijednih savjeta.
- Jedna od bitnih stvari za uspjeh je, prema Teni, komunikacija, kako s publikom, tako i s brendovima s kojima osoba želi ostvariti suradnju.
- Kao glavnu karakteristiku koju kreator treba imati, Tena navodi vjerodostojnost. Za nju vjerodostojnost znači predstavljati ono što priča, prikazati pravu sebe onakvu kakva je.
- Navodi kako je bitno i doziranje sadržaja te je najbolji nekakav miks između onog što je glavni sadržaj nečije priče i svakodnevnih stvari.
- Mara se nadovezuje na to te nadodaje autentičnost. No, nije uvijek lako biti autentičan na društvenim mrežama pogotovo u mladosti kada želimo biti uklopljeni u grupu. Na pitanje kako biti što autentičniji na društvenim mrežama, Tena odgovara: „Bitno je biti svjestan svojih emocija i prihvatiti sebe i svoje osjećaje, biti okej sam sa sobom.“ Mara se slaže te nadodaje „ Korak po korak, otkrivanjem manjih dijelova sebe.“
Društvene mreže i mentalno zdravlje
Društvene mreže sa sobom često vežu probleme s mentalnim zdravljem. Tena i Mara raspravile su o nekima od njih.
- Društvene mreže mogu nas učiniti ovisnima o eksternalnoj validaciji i ponekad se teško otrgnuti od toga što utječe na naše samopouzdanje i sliku o sebi. I dok se na društvene mreže popularno stavlja cijela krivnja, Mara smatra da one nisu glavni uzrok već više simptom i nešto što potpiruje lošije samopouzdanje. Tena smatra da je bitno biti svjestan utjecaja društvenih mreža na nas.
- Danas se često uz društvene mreže veže pojam usamljenosti. Tena ističe činjenicu da se tehnologija i digitalni mediji razvijaju te bi bilo dobro učiti mlade da filtrirano koriste medije– da gledaju ono što im je ugodno, a da izbjegavaju ostalo. Mara napominje razliku između usamljenosti i samoće. Osjećaj usamljenosti može dolaziti iz lošije kvalitete odnosa, probleme s mentalnim zdravljem i slično, a ne samih društvenih mreža te ga je potrebno istražiti na tim mjestima.
- Još jedan od problema koji se veže uz društvene mreže je uspoređivanje s drugima. Ono može negativno djelovati na osobu. Jedan od načina nošenja s time je vratiti fokus na vlastite uspjehe i dobre strane. Mara smatra da je socijalna usporedba na društvenim mrežama površna jer se tamo prikazuju dijelovi sebe koji su najbolji, a možda nisu ni točni te stoga uspoređivanje s drugima na društvenim mrežama nije valjano.
Voditeljica, Dea Marčić, pitala je djevojke koje vrijednosti žele prenijeti drugima preko društvenih mreža.
Mara navodi: „Samo jednu, hrabrost. Hrabrost je preduvjet za sve druge vrijednosti. Napraviti nešto unatoč strahu od toga.“
Tena kaže: „Osjećaj ugodnosti, hrabrost da budu ono što jesu, da se bore za sebe, da se ne srame sebe, da budu uporni.“
I za kraj, djevojke za završne poruke šalju sljedeće:
Mara: „Budite hrabri. I mudri.“
Tena: „Budite uporni i svoji.“
Djevojke se može naći na Instagramu: Tena @t_e_n_a , i Mara @nervozni.psiholog , a preporučujemo da cijeli podcast pogledate na linku: https://www.youtube.com/watch?v=v2lMNwAsyUI
Članak pripremila Klara Juranović, volonterka Centra za mlade Zagreb.