Vrijedi li naš rad jednako?

Nejednakost plaća još je jedan oblik diskriminacije djevojaka i žena u odnosu na muškarce. Kako bi se podigla svijest o postojanju tog problema koji je ukorijenjen u društvima širem svijeta, Generalna skupština UN-a 2019. godine donijela je rezoluciju o proglašenju 18. rujna Međunarodnim danom jednakih plaća.

Zašto postoje razlike?

U Republici Hrvatskoj, prema podatcima Državnog zavoda za statistiku, 2022. godine bilo je 116 127 nezaposlenih osoba od čega su 57,4% činile žene, a muškarci 42,6%. Kada se podatci promotre prema dobnoj skupini od 15 do 29 godina većinu nezaposlenih čine žene s tim kako je u podskupini od 15 do 19 godina bilo nešto više muškaraca. Također, stopa siromaštva za žene dobi 18 do 24 godine je veća nego za muškarce iste dobi (DZS, 2023.)

Često je pretpostavka kako žene imaju manje plaće od muškaraca iz iste struke jer ne rade na istim radnim mjestima, međutim nerijetko su žene na istim položajima manje plaćene od muških kolega ili imaju ugovore o radu na kraće vrijeme što je suprotno odredbama Zakona o radu. Također, mlade žene, odnosno one fertilne dobi nerijetko na razgovorima za posao dobivaju pitanja o planiranju obitelji. Takva pitanja nisu zakonom zabranjena, ali se smatraju neprimjerenim i žene imaju pravo ne odgovarati na takva pitanja.

Druga pretpostavka je i kako su žene manje obrazovane. Prema podatcima DZS za 2022. godinu približno 1000 dječaka više nego djevojaka je završilo srednju školu. Ipak, ovdje treba uzeti u obzir i sam broj učenika po generaciji, dakle na broj rođene djece ženskog ili muškog spola se ne može utjecati. Kada je riječ o visokom obrazovanju, ono nije obavezno te ga je u akademskoj godini 2021./2022. upisalo 89 270 žena te 65 624 muškarca (DZS, 2022.)

Vrijedimo jednako u svim zanimanjima

Veći broj muškaraca u nekim strukama ne znači kako su žene iste struke manje obrazovane, to znači samo kako ih je manje. To je posljedica stereotipa u društvu i rodnih podjela zanimanja. U medijima se u posljednje vrijeme mogu naći članci o ženama koje u Zagrebu voze tramvaj ili o muškarcima koji rade kao odgajatelji u vrtiću. Znači li to kako trebaju dobiti manju plaću od kolega suprotnog spola jer oni to „bolje rade“? Naravno da ne. Obrazovanje i rad svakog pojedinca je vrijedan neovisno o spolu. Razlike u plaćama osoba istih zanimanja, a različitog spola nešto je čime se zakonodavstvo treba dodatno baviti.

Članak pripremila Slađana Dragosavac, volonterka Centra za mlade Zagreb.

Scroll to Top