Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama

22.rujna obilježava se Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama. Povodom toga, proveden je intervju sa psihologinjom koja radi u Nacionalnom pozivnom centru za žrtve kaznenih djela i prekršaja. Na pozivnoj liniji žrtve i svjedoci mogu dobiti emocionalnu podršku, pravne informacije o postupku i njihovim pravima, praktične informacije i kontakte institucija ili organizacija civilnog društva koje mogu odgovoriti na potrebe pozivatelja.

Svi koji nisu sigurni doživljavaju li oni sami ili njihovi bližnji nasilje te što mogu poduzeti, mogu se obratiti besplatnoj i anonimnoj liniji Nacionalnog pozivnog centra na broj 116 006 (bez predbroja po županiji). Linija je otvorena 0-24 svakim danom uključujući neradne dane, blagdane i praznike. Linija je dostupna na području cijele Republike Hrvatske!

  1. Koliko često se javljaju žene žrtve nasilja u obitelji u Nacionalni pozivni centar?

Žene žrtve nasilja u obitelji su najčešće pozivateljice linije Nacionalnog pozivnog centra tako da se problematikom rodno uvjetovanog nasilja susrećemo svaki dan. Teško je reći koliko poziva bude po danu, ali tijekom 2022. godine linija je zaprimila ukupno 1285 poziva neposrednih i posrednih žrtava, od toga je žena pozivateljica bilo 996. Žene žrtve nasilja u obitelji obratile su nam se 363 puta što je skoro 1 poziv dnevno samo nasilja u obitelji. Tome još treba pribrojati 41 pozivateljicu žrtvu prekršaja obiteljskog nasilja. Osim toga, redovito zaprimamo pozive žene žrtava prijetnji (smrću) od bliskih osoba, a javljaju nam se još i žrtve silovanja, nametljivog ponašanja, bludnih radnji, (teških) tjelesnih ozljeda i slično. Ovime se dobije bolja slika koliko je nasilje nad ženama raširen i ozbiljan problem u našem društvu.

  1. Imaju li one neke zajedničke osobine ili se radi o problemu kojeg mnoge žene doživljavaju neovisno o dobi, socioekonomskom statusu i slično?

Nasilje nad ženama je raširen društveni problem ne samo u Hrvatskoj nego i u svijetu te naravno pogađa žene sve dobi od djevojčica preko odraslih sve do žena starije životne dobi. Pogađa žene svih rasa, vjeroispovijesti, socioekonomskog statusa i sl. Međutim, moguće je primijetiti kako se nasilje nad ženama češće pojavljuje u društvima koja vrednuju neravnopravnost među spolovima koja se očituje kroz: nejednakost u plaćama, seksizam, objektivizaciju žena, jasno naglašene rodne uloge itd. Slabije obrazovane žene i žene slabijeg ekonomskog statusa, pogotovo one koje uopće ne zarađuju su posebno ranjive.

  1. Zašto je bitno pričati o nasilju nad ženama u javnosti, pogotovo za mlade osobe?

Nasilje u obitelji i nasilje nad ženama je javni problem, a ne obiteljska stvar kako se voli prikazati. Kako bi žene žrtve nasilja mogle napustiti nasilnika i živjeti život bez nasilja potrebna im je pomoć društva i zato je bitno o ovome govoriti u javnosti i educirati sve ljude, posebice mlade jer je pred njima život i svojim djelovanjem mogu puno toga promijeniti u društvu. Mlade žene koje su od početka svjesne raširenosti problema nasilja nad ženama mogu lakše prepoznati nasilje u njegovom začetku i potražiti pomoć. Potrebno je ljude podsjećati da ne zatvaraju oči pred nasiljem koje se događa oko njih te pruže pomoć žrtvama. Jedino tako možemo izgrađivati društvo bez nasilja.

Nisi sam/a! Promjena počinje pozivom!

Članak pripremila i intervju provela Klara Juranović, volonterka Centra za mlade Zagreb.

Scroll to Top