Međunarodni dan Crvenog križa

8. svibnja obilježava se međunarodni dan Dan Crvenog križa. Crveni križ osnovan je 1863. godine u Ženevi. Henry Dunant bio je ključna osoba. Njegova iskustva iz 1859. godine u bitci kod Solferina potaknula su ga na zagovaranje poduzimanja mjera zaštite žrtava rata, kako civila tako i vojnika. 1864. godine dvanaest zemalja usvojilo je Prvu Ženevsku konvenciju čime stvoren pravni okvir kojim su vojke bile obvezane brinuti se za sve vojnike neovisno o strani u sukobu kojoj pripadaju. Prvotna uloga Crvenog križa bila koordinacija, međutim postupno se uključuju i terenski rad s obzirom na potrebu za neutralnim posrednikom (Izvor: icrc.org).

Principi i prepoznatljivost

Postoji sedam osnovnih principa kojima se ova organizacija vodi, a to su: humanost, nepristranost, neutralnost, neovisnost, volontersko djelovanje, jedinstvo i univerzalnost. Navedena načela primjenjuju se u djelovanju u svim područjima kojima se Crveni križ i Crveni polumjesec bave među kojima su zaštita zdravlja, ekonomska sigurnost, pitanja seksualnog nasilja, zaštita izvora vode i naseljenih područja. Ciljane skupine kojima se pomaže su djeca, žene, migranti,  izbjeglice, osobe s invaliditetom i mnoge druge. Prepoznatljiva oznaka Crvenog križa dogovorena je još 1863. godine, riječ je o znaku crvenog križa na bijeloj podlozi. Znak crvenog polumjeseca prihvaćen je u Otomanskom carstvu 1870-ih što je i danas oznaka ove organizacije u muslimanskim zemljama. Crveni križ i Crveni polumjesec trenutno broje 192 nacionalna udruženja. Među njima je i Hrvatski Crveni križ koji je pod tim nazivom uspostavljen od 1991. godine. Uloga Hrvatskog Crvenog križa za vrijeme i nakon Domovinskog rata bila je iznimno velika.

Čime se Hrvatski Crveni križ bavi danas?

Hrvatski Crveni križ prvenstveno se bavi podučavanjem i unapređenju prve pomoći u skladu s europskim smjernicama. Prva pomoć djelatnost je Crvenog križa i Crvenog polumjeseca koja je ključna već 150 godina. U Hrvatskoj HCK sudjeluje u osposobljavanju pripadnika vatrogasnih postrojbi, policije, pripadnika spasilačkih službi, instruktora vožnje, predavača, radnika, ali i polaznika tečaja osposobljavanja za upravljanje motornim vozilima. Osim prve pomoći, druge važne aktivnosti su akcije darivanja krvi, promicanje zdravlja, priprema i odgovor na krize, socijalna skrb, zaštita života na vodi, programi rada s mladima i još mnoge druge. Trenutno su aktivni pozivi HCK za osposobljavanje za spasioce. Ljetna sezona se bliži, a u posljednje tri godine u Hrvatskoj je prisutan trend nedostatka spasioca na javnim plažama i bazenima. Više informacija o tome što je potrebno za postati spasioc na poveznici Zaštita i spašavanje na vodi.

Pridruži se i ti!

Četiri su načina na koji se mladi pa i svi ostali mogu angažirati i pružiti podršku radu Hrvatskog Crvenog križa. To su darivanje krvi, volontiranje, doniranje te članstvo u HCK. Akcije darivanja krvi organiziraju se u podružnicama HCK svaki dan kroz cijelu godinu, ovisno o podružnici. Volonterske aktivnosti razlikuju se ovisno o trajanju: 1) kontinuirano na tjednoj bazi, više od tri mjeseca, 2) jednokratno ili povremeno i 3) volontiranje u kriznim situacijama. Postati volonter HCK može se na tri načina: ispunjavanjem obrasca na službenim web stranicama, slanjem maila na adresu mladi-i-volonteri@hck.hr ili osobnim dolaskom u neku od podružnica

Napisala: volonterka Centra Slađana Dragosavac

Scroll to Top